Trocha povídání o exponátech U Kolejí
Předválečný výherní automat v železničním stylu.
V našem vagonu máme i takovou raritu, jakou je předválečný výherní automat Forbes. A protože U Kolejí je železniční expozice, nechal jsem jej vyrobit v železničním stylu. Výherní okénka nesou názvy železničních stanic na trati Zdice-Protivín a uvidíte zde i originální lepenkové Edmondsonovy jízdenky.
Věděli jste, že první výherní automat spatřil světlo světa v roce 1891 v USA? V Česku se na výherních automatech hrálo již za Rakouska-Uherska, tehdy ještě na amerických a německých strojích.
Automat Forbes sestrojil Josef Ohio Vaněk ze Semil, původně truhlář a výrobce rakví. Zájem o jeho vynález byl obrovský a tak v roce 1926 založil továrnu na jejich výrobu a díky velkému zájmu o Forbesy byla zřízena i zahraniční filiálka v polské Varšavě. Továrna v Semilech s názvem Na kruhách začala vyrábět i jiná zařízení a tak se na každém nádraží objevovaly Vaňkovy váhy, automaty na výdej mýdla na WC, na postřik voňavkou atd. I náš výherní automat Forbes byl jistě viděn v nejedné nádražní hospůdce.
Ve svých třiceti letech měl již Josef Ohio Vaněk přezdívku „forbesový král“. Dokonce i tehdejší etiopský vladař Haile Selassie I. si nechal vyrobit na zakázku několik Forbesů na habešské stříbrné mince.
A jak Forbesy fungovaly? Geniálně jednoduchým způsobem! Hráč vhodil minci do automatu a výhry dosáhl v případě, že se mu podařilo trefit výherní pole některého ze zásobníků. Po trefení zásobníku automat hráči vyplatil výhru složenou z mincí neúspěšných hráčů.
V roce 1936 došlo k zákazu provozování výherních automatů, což znamenalo konec jejich výroby.